خوانندگی

10 نکته مختص خواننده ها برای حفظ صدا در بهترین حالت

نکات زیر توسط Michael J.Pitman از درمانگاه چشم و گوش نیویورک پیشنهاد شده است تا به خوانندگان کمک کند صدای خود را در حالت خوب نگه دارند. 

 

1) هر روز حداکثر 8 تا 10 لیوان آب خالص بنوشید (هر نوشیدنی کافئین داری آب حساب نمی شود) 

آب مخاط شما را رقیق می کند و تارهای صوتی شما را روان می کند، همانطور که روغن موتور ماشین را روان می کند. مخاط ضخیم باعث اصطکاک و ضربه به تارهای صوتی می شود. آب بیشتر، اصطکاک کمتر، ضربه کمتر، صدای بهتر. 

2) صدای خود را مرتباً گرم کنید

گرم کردن ساده توصیه می شود، به خصوص برای تست ها و اجراها (همانطور که دوندگان برای یک ماراتن گرم می شوند). یک رویکرد موسیقی کلاسیک را در نظر بگیرید: گلیساندو (حرکت پایین رونده در گام) و استاکاتو (تمرینات تنفسی به صورت مقطع) و کنترل شدت صدا را انجام دهید.

3) استراحت دادن صدا

صدای شما هم مثل شما به استراحت نیاز دارد. بنابراین، هر روز زمانی را استراحت کنید، به خصوص اگر در حال اجراهای پشت سرهم هستید.

4) خواب کافی داشته باشید

همه این حس مشترک رو تجربه کردیم. هر چه بیشتر بخوابید، سرحال تر خواهید بود و انرژی بیشتری برای اجرا خواهید داشت. 

5) چیزی سیگار نکشید 

دود محرکی است که تارهای صوتی شما را متورم می کند و در دراز مدت روی صدای شما اثر منفی دارد. همچنین در مکان‌هایی تمرین و اجرا کنید که در معرض دود سیگار دیگران نباشید.

6) از میکروفون خود استفاده کنید 

نیازی به آواز خواندن در پشت درهای بسته نیست. بگذارید میکروفون صدای شما را تقویت و بلند کند. استفاده از میکروفن از خسته شدن صدای شما جلوگیری می کند.

۷) نمایشگرهای خوبی داشته باشید

برای دریافت بازخورد باید صدای خودتان را بشنوید. از یک مانیتور زمینی یا مانیتور داخل گوشی استفاده کنید تا از صدای خود و صدای گروه مطلع شوید. شما ممکن است بلندتر از آنچه نیاز دارید آواز بخوانید و صدای خود را خسته کنید.

8) تکنیک خوب خواندن را بدست آورید

آموزش آواز سبک شما را تغییر نمی دهد. صدای شما را تقویت می کند و به شما امکان می دهد طولانی تر، بلندتر، بیشتر و بدون خستگی آواز بخوانید. آموزش آواز به شما کمک می کند تا یک ورزشکار صدای قوی شوید.

9) صدای گفتاری خود را رشد دهید که با صدای آواز شما هماهنگ شود

شما 99 درصد مواقع صحبت می کنید و 1 درصد آواز می خوانید. یک صدای ضعیف اغلب منجر به فشار به تارهای صوتی می شود که به صدای آواز شما منتقل می شود. این امر به ویژه در اجراها، هنگام مصاحبه با رسانه ها صادق است. 

10) مهمتر از همه، به صدای خود گوش دهید 

مانند هر ورزشکاری، شما اولین کسی خواهید بود که متوجه خواهید شد که چه زمانی مشکل شروع می شود. اگر حنجره تان ناراحت است، کار را متوقف کنید. دستگاه خود را تغییر دهید، آهنگ هایی را انتخاب کنید که بتوانید بدون فشار آوردن به صدای خود بخوانید.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *