آیا هر کسی می تواند خوانندگی را یاد بگیرد؟

  1. خانه
  2. خوانندگی
  3. جزئیات نویسنده
آیا هر کسی می تواند خوانندگی را یاد بگیرد؟

علیرغم آنچه که ممکن است در این مورد شنیده باشید یا برخلاف چیزی که به شما گفته شده باشند؛ باید به این سوال پاسخ داد که بله، هر کسی می‌تواند خوانندگی را یاد بگیرد. بیایید در مورد اینکه چرا این امر درست است صحبت کنیم، اما قبل از آن، ابتدا بررسی کنیم که چرا بسیاری از مردم فکر می‌کنند که اینطور نیست!

خوانندگی

آیا خوانندگی یک استعداد ذاتی است؟

مردم فکر می کنند آواز خواندن یک توانایی ذاتی است، استعدادی که شما حتما باید با آن متولد شوید، چون اینطور به نظر می‌رسد که برخی از افراد آن را دارند و برخی دیگر از این استعداد و توانایی ذاتی برخوردار نیستند. شما اغلب عباراتی مانند “اوه نه، من نمی‌توانم بخوانم!” یا “او واقعا می تواند آواز بخواند!” اما اگر همین ذهنیت را در مورد مهارت دیگری در نظر بگیرید، منطقی به نظر نمی‌رسد.

آیا در پاسخ می‌گویید که برخی افراد می‌توانند گلف بازی کنند، در حالی که برخی دیگر ذاتاً نمی‌توانند؟ آیا دعوت برای یادگیری یک بازی جدید را رد می‌کنید، فقط به این دلیل که قبلاً نمی‌دانستید چگونه آن را بازی کنید؟ البته که نه!

آواز خواندن یک مهارت جسمی و ذهنی است که بیشتر از آنچه فکر می‌کنید شبیه به ورزش کردن است. و مانند ورزش، برخی افراد در انجام آن ورزش یا موقعیت خاص مزایایی خواهند داشت. آیا قدبلند هستی؟ پس شما در هنگام یادگیری و بازی بسکتبال یک مزیت دارید! آیا سبک هستید و شانه‌های عضلانی دارید؟ بنابراین شما در صخره نوردی و ژیمناستیک مزیت خواهید داشت! و البته، برای آواز خواندن نیز مزایایی وجود دارند که آن‌ها عبارتند از:

آناتومی: اندازه و شکل تارهای صوتی و مجرای صوتی شما

مواجهه‌ی اولیه: چقدر موسیقی (و به طور خاص آواز خواندن) بخشی از دوران کودکی شما بوده است

علاقه‌ی طبیعی: چقدر برای خواندن هیجان و انگیزه درونی دارید

میکروفون خوانندگی

افرادی که این مزایا به نفع آنها کار می‌کند، احتمالاً درآواز خواندن موفقیت اولیه را تجربه می‌کنند که آنها را تشویق به ادامه دادن خواهد کرد. همین افراد ممکن است در سنین پایین آموزش ببینند، در کلیسا بخوانند یا به گروه کر بپیوندند. آنها ممکن است در طول سال‌ها به خوانندگی به عنوان یک سرگرمی نگاه کنند و ادامه دهند. همه‌ی اینها به مقداری باورنکردنی‌ تجربه اضافه می‌کند! بنابراین اگر یک خواننده کاملاً جدید و تازه‌کار هستید، بی‌انصافی است که خود را با کسی مقایسه کنید که تمام زندگی خود را آواز خوانده است؛ افرادی که ما به آنها لقب و برچسب “خوانندگان طبیعی” یا “افراد با استعداد” می‌دهیم. اما به یاد داشته باشید: این استعداد یکسانی نیست که در این مرحله با هم مقایسه می‌کنید. در واقع سالها تجربه است! شما کنترلی بر آناتومی خود یا مواجهه‌ی اولیه با آواز خواندن و خوانندگی ندارید، اما بر روی کاری که اکنون انجام می‌دهید کنترل کاملی دارید.

وقتی مردم این سوال را می پرسند که “آیا هر کسی می‌تواند آواز خواندن را یاد بگیرد؟”، اغلب دو سوال دیگر هم وجود دارد که آنها نمی‌پرسند. اولین سوال این است: “آیا یادگیری آواز خواندن برای من اتلاف وقت خواهد بود؟” و پاسخ من برای آن این است که: “نه اگر از آن لذت می بری!”. من یوگا را به این دلیل تمرین نمی‌کنم که مطمئن هستم روزی «یوگی بزرگ» خواهم بود؛ من آن را تمرین می‌کنم چون از آن لذت می‌برم؛ برای بدنم مفید است و به چالش کشیدن خودم و پیشرفت برایم ذاتاً رضایت‌بخش است. با آواز خواندن هم باید به همین شکل رفتار کرد، زیرا مانند بسیاری از چیزهای زندگی، اهمیت مسیر سفر بسیار بیشتر از مقصد سفر است.

فیلتر میکروفون برای خوانندگی

دومین سوال مطرح نشده این است: “آیا کسی می‌تواند آواز خواندن را خوب یاد بگیرد؟” اکثر مردم ممکن است موافق باشند که اصول آواز خواندن را می‌توان آموخت. اما چیزی که آنها می‌خواهند بدانند این است که آیا صدای آنها واقعا می‌تواند خوب به نظر برسد یا خیر؟ پاسخ من برای آن این است: صدای شما می‌تواند به طور عینی بهتر از آنچه در حال حاضر است به نظر برسد، و تنها راه برای فهمیدن اینکه چقدر بهتر خواهد شد وقت گذاشتن و تمرین است! و باز هم، آواز خواندن را مانند یک سرگرمی یا ورزش دیگر در نظر بگیرید. آیا می‌توانم پس از یک بار شنیدن آواز و خوانندگی شما، تضمین و پیش بینی کنم که دقیقاً صدای شما چقدر رشد و توسعه پیدا خواهد کرد؟ قطعا نه!

اما سوال اصلی این است: آیا فکر می‌کنید از روند بهبود و پیشرفت صدای خود در آواز لذت خواهید برد و آیا مایلید برای بهتر شدن در خوانندگی تلاش کنید؟

از اینجا به بعد، همه چیز به شما بستگی دارد.

منبع: 30daysinger

افشین سرمدی

نویسنده از: -0001/11/30

دیدگاه خود را بنویسید