خوانندگی

چطور ویبراتو بخوانیم

چگونه می‌توانید ویبراتوی شگفت‌انگیزی را در آواز به دست آورید؟ تکنیک صدایی که هر بار، هنگام آواز خواندن در ویبراتو از آن استفاده می‌کنید و حس خاصی به صدای شما می‌دهد. ویبراتو در آواز یک تکنیک رایج و گوشنواز است که می‌توانید در هنگام خواندن از آن بهره‌مند شوید.

هنگامی که در آواز خواندن خود به ویبراتو تسلط پیدا کردید، می‌توانید در تمام رنج صدای خود، با این تکنیک ارتباط برقرار کنید و در این فرآیند آواز شما بسیار زیباتر به نظر می‌رسد.

ما مقاله ای ایجاد کرده‌ایم تا هر آنچه را که باید در مورد چگونگی گسترش ویبراتو در صدا و آواز خود بدانید را در اختیار شما قرار دهیم.

چطور در خوانندگی خود، ویبراتو بخوانیم؟ بیایید این تکنیک را بیشتر بررسی کنیم…

 

ویبراتو در آواز چیست؟

تعریف ویبراتو در آواز، تغییر سریع و جزئی در زیر و بمی در هنگام آواز خواندن است. این پدیده با تزلزل سریع در شدت و زیر و بمی نت مشخص می‌شود.

هنگامی که برای اولین بار صدای ویبراتو را می‌شنوید، اولین چیزی که متوجه می‌شوید؛ لرزش در صدا و آواز است، اما این تغییر سریع، تنها بخشی از تکنیک ویبراتو است.

اگرچه ویبراتو در آواز به عنوان یک نوع تغییر سریع زیر و بمی در نظر گرفته می‌شود، اما آن از تغییر طنین صدا و یا انحراف از گام متمایز می‌شود.

نکته اصلی هنگام آواز خواندن در ویبراتو، سرعتی است که در آن بین دو نت رفت و برگشت می‌کنید. اگر بتوانید آواز خود را بین هر دو نت در حدود شش بار در ثانیه اجرا کنید، یک صدای بسیار طبیعی در ویبراتو خواهید داشت.

پس نحوه‌ی ایجاد ویبراتو در آواز خواندن به این شکل است که صدای شما به سرعت بین دو نت حرکت کند. بنابراین، اگر می‌توانید نت C را بخوانید، سپس به C# رفته و دوباره به C برگردید، و باز هم به C# و برگشت به C، از نظر تکنیکی اجرای شما با ویبراتو همراه خواهد بود.

ویبراتو در آواز چیست؟

نحوه‌ی اجرای ویبراتو در آواز

هنگام یادگیری و گسترش ویبراتو در آواز 3 جزء اصلی در صدای شما وجود دارد: زیر و بمی صدا (پیچ)، حجم یا داینامیک و طنین . زیر و بمی صدا در واقع همان نتی است که خواننده می خواند، حجم همان شدت اجرای نت و در آخر طنین، جنس صدای آن نت خاص است. علاوه بر پیچ، می‌توانید به تغییر در حجم و جنس صدای آن نت در هنگام خواندن توجه کنید؛ که باعث می‌شود آواز شما از یک صدای معمولی و خسته‌کننده به یک اجرای هیجان انگیز تبدیل شود.

توانایی یادگیری ویبراتو در آواز برای خوانندگان تقریباً در هر سبک و ژانری از موسیقی حیاتی است، اگرچه در مورد ژانرهایی که بر ترکیب صداها مانند گروه کر یا گروه آکاپلا تأکید دارند، استثناهایی وجود دارد اما آواز خواندن با تکنیک ویبراتو در اکثر سبک‌های موسیقی شنیده می‌شود. پاپ، راک، RnB و یا یک تئاتر موزیکال همگی از آن بهره می‌برند.

چگونه ویبراتو را در آوازمان گسترش و توسعه دهیم

برای اینکه بدانید چگونه ویبراتو را در آواز خواندن توسعه دهید، برخی تمرینات آسان به شما این امکان را می‌دهد که ببینید ویبراتو هنگام آواز خواندن چگونه است. باید توجه داشته باشید که این یک صدا و نسخه‌ی اغراق آمیز است که بعداً به یک صدای قابل استفاده‌تر تبدیل می‌شود.

در اینجا تمرینی برای چگونگی ایجاد آن آورده شده است:

  • دست های خود را در قسمت پایین قفسه سینه قرار دهید و احساس کنید که دنده‌های شما در وسط به هم نزدیک می‌شوند. سپس دستان خود را کمی زیر این نقطه حرکت دهید. (ناحیه نرم را چند سانتی متر بالای ناف خود احساس خواهید کرد)
  • یک نت در محدوده صوتی خود انتخاب کنید؛ سپس در یک گام آواز بخوانید. هر نتی برای این کار مناسب خواهد بود.
  • هنگامی که نت را می خوانید، به آرامی با دستان خود را روی قفسه‌ی سینه به سمت داخل فشار دهید. در واقع هدف، فشار دادن به داخل و سپس برداشتن آن فشار از روی قفسه و تکرار این کار در هنگام اجرای نت کشیده است. سعی کنید این کار را با سرعتی بین 3 تا 4 بار در ثانیه انجام دهید.

می توانید بشنوید که با این کار صدای شما چطور در هنگام اجرای نت می لرزد. به احتمال زیاد در این زمان ویبراتو، اغراق آمیزتر به نظر می‌رسد، اما این تمرین به گونه‌ای طراحی شده است که تجربه آواز خواندن در ویبراتو را به شما بدهد. این تمرین را در حالی که آهنگ خود را می‌خوانید؛ انجام ندهید!

اکنون، می‌توانید درک کنید که هنگام آواز خواندن با لرزش و ویبراتو چه احساسی دارید، وقت آن است که یک تمرین جایگزین را امتحان کنید که به نحوه‌ی بهتر اجرا کردن ویبراسیون در آواز کمک می‌کند.

تمرین برای چگونگی ایجاد ویبراتو

این تمرین به ایجاد یک ویبراتوی عالی در آواز کمک می‌کند:

از یک گام (برای مثال دو ماژور) شروع کنید و از آوای “Ahhhhh” برای تمرین گام‌خوانی استفاده کنید.

هنگامی که بدون استفاده از ویبراتو خواندن را شروع می‌کنید، می‌توانید کمی تنش به تارهای صوتی خود اضافه کنید.

سپس وقتی به نت پایانی در گام رسیدید، این تنش را از صدایتان حذف کنید و اجازه دهید ویبراتو وارد خواندنتان شود.

این تمرین به شروع ویبراتو در آواز شما کمک می‌کند:

در بخشی از دهان شما جایی وجود دارد که می‌توانید با کمترین میزان دستکاری، مطمئن شوید که ویبراسیون شما شروع خوبی داشته باشد. سعی کنید با یک حرکت شبیه “تلو تلو خوردن” بین نت‌ها به عقب و جلو بروید، این باعث می‌شود ویبراتو به راحتی شروع و ایجاد شود.

توجه به این نکته ضروری است که شما نیازی به حرکت دادن فک خود ندارید (همانطور که ممکن است برخی از خوانندگان معروف را دیده باشید). این کار فقط باعث تنش در صدا شده و آواز خواندن را برای شما سخت می‌کند.

از تمریناتی استفاده کنید که سختی و تنش در صدای شما را هنگام اجرای ویبراتو از بین ببرد.

بهترین راه برای استفاده از ویبراتو در اجرا

هنگام خواندن با ویبراسیون، قوانین خاصی در مورد نحوه‌ی استفاده از ویبراتو وجود ندارد، با این حال، روش‌هایی وجود دارند که عالی به نظر می‌رسند.

این روش به این صورت است که شما با اجرای یک نت کشیده، بدون ویبراتو شروع کنید. سپس اجازه دهید کمی ویبراتو و لرزش در حین اتمام نت وارد صدای شما شود.

به نظر می‌رسد که در قسمت اول عبارت، مقدار کمی تنش روی تارهای صوتی خود وارد می‌کنید. سپس این تنش را در انتها رها کنید تا کمی ویبراتو در آواز ایجاد شود.

بهترین راه برای استفاده از ویبراتو در اجرا

خوانندگان معروف با ویبراتوهای خوب

در آواز مدرن و امروزی، برخی از خوانندگان دارای ویبراتوهای خوبی در صدا و آوازشان هستند. از خوانندگان معروف زن می‌توان به کریستینا آگیلرا، ماریا کری، ویتنی هیوستون، دمی لواتو، سلن دیون، بیانسه، ادل و همچنین از خوانندگان مرد می‌توان به دیوید فلپس، لی سوهیوک، آدام لمبرت و … اشاره کرد که همگی از نمونه‌های خوب اجرای این تکنیک در خوانندگی هستند.

اگرچه آنها می توانند خیلی سریع بین نت ها حرکت کنند، اما باید توجه داشت که ریف‌ها با ویبراتو متفاوت هستند. دلیلش هم این است که ریف‌ها به جای اینکه روی یک نت تکان بخورند، نت‌های مختلفی را در بر می‌گیرند. تماشای اجرای خوانندگان مشهور و درک نحوه‌ی استفاده از ویبراتو در آواز خواندنشان درس بسیار ارزشمندی است.

چگونه ویبراتو و لرزش در صدا را کاهش دهیم

با این تمرین می‌توانید ویبره و لرزش در صدا و خواندن را کم کنید. در واقع این تمرین به شما کمک می‌کند تا روی میزان و حجم ویبراتوی خود کنترل داشته باشید.

یک نت پایین را در بخش صدای سینه (chest voice) خود انتخاب کنید، در یک گام پنج نتی با حرکت رو به پایین، آوای «مام/Mum» را بخوانید؛ نت پایین را کشیده و حفظ کنید. همانطور که آن را حفظ می‌کنید، تارهای صوتی را با صدای “m” فشار دهید تا ویبراتو متوقف شود یا از شروع آن جلوگیری کنید. این تمرین را با آوای  “اوه/Uh” تکرار کنید. این کار را چندین بار تکرار کنید و هر بار از ویبراتو جلوگیری کنید.

در ادامه‌ این تمرین، این بار به آرامی ویبراتو را شروع کنید. زمانی که بین دو نت به صورت متناوب حرکت می‌کنید از انگشتان دست خود برای ترسیم و هدایت اجرای نت‌ها به صورت یک موج و یا یک پله به بالا و سپس پایین استفاده کنید. این کار را چند بار به آرامی انجام دهید. کنترل را حفظ کنید. اجازه ندهید ویبراتو از بین رود. شما روی هر نت کنترل اعمال می‌کنید. این تمرین را تکرار کنید تا زمانی که بتوانید کنترل صدای خود را حفظ کنید.

هنگامی که یک نت ثابت را کشیده و آن را نگه می‌دارید، سریعتر و سریعتر شروع به حرکت متناوب بین دو نت کنید. تا جایی که می‌توانید سریع بروید اما کنترل ویبراتوی خود را حفظ کنید.

این تمرین را ادامه داده تا از صدای ثابت و خواندن مستقیم یک نت به تناوب سریعتر برسید. هر بار سرعت آن را افزایش دهید. در نهایت تارهای شما شروع به تسلط بر امواج خواهند کرد.

چگونه ویبراتو و لرزش در صدا را کاهش دهیم

اکنون با برخی از بهترین تمرینات برای آواز خواندن با ویبراتو آشنا شدید. امیدواریم این تمرینات به شما کمک کند. اگر هنوز روی این تکنیک تسلط ندارید؛ صبور باشید زیرا این امر تنها با تمرین مداوم اتفاق خواهد افتاد. سعی کنید آواز خواندن خود را ضبط کنید، به آن گوش دهید، ایرادها رو شنیده و در تکرار تمرین، سعی به بهتر کردن آن کنید، این روند را تکرار کرده و در نهایت به تکنیک ویبراتو در آواز خواندن خواهید رسید.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *