خوانندگی

چگونه خوانندگی و آواز خواندن را یاد بگیریم؟

آیا می خواهید آواز خواندن را یاد بگیرید؟ مطمئن نیستید که از کجا باید شروع کنید؟ ناامید نباشید. شما می‌توانید آواز خواندن را یاد بگیرید. اما فقط به این دلیل که دوستانتان شنیدند که شما در ماشین، با یک آهنگ در حال پخش، آواز خواندید، به این معنی نیست که شما به طور خودکار و ذاتی خواننده هستید و یا گوش موسیقایی دارید.

قبل از هر چیزی، اجازه دهید با اصول اولیه شروع کنیم.

آیا می خواهید آواز خواندن را یاد بگیرید؟ مطمئن نیستید که از کجا باید شروع کنید؟ ناامید نباشید. شما می‌توانید آواز خواندن را یاد بگیرید. اما فقط به این دلیل…

چطور نفس کشیدن و تمرینات تنفسی یک امر مهم در خوانندگی است!

تمرینات تنفسی به بلندی صدا و مدت زمان آواز شما کمک می‌کند. بنابراین ورزش را شروع کنید و در کمترین زمان یاد خواهید گرفت که چگونه آواز بخوانید.آنقدر عمیق نفس بکشید که به معنای واقعی کلمه حرکت هوا را در بدن و ناف و سپس به سمت دیافراگم خود احساس کنید. به پشت دراز بکشید و یک پر روی لب‌هایتان بگذارید. تا زمانی که پر شناور شود نفس بکشید و سعی کنید پر را تا زمانی که ممکن است شناور نگه دارید (اجازه ندهید سینه شما بیفتد!). نفس بکشید. تکرار کنید. خم شدن صورت. با لب های بسته لبخند بزنید سپس لب هایتان را جمع کنید. این کار را به صورت یک تمرین تکرار کنید (بعد از 30 بار تکرار! خواهید دید که این تمرین بسیار سخت تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید). این کار و تمرینات مشابه، ماهیچه‌های فک و عضلات صورت شما را تقویت می‌کنند.

تمرینات تنفسی/عضلانی صورت را ادامه دهید؛ هر چند ممکن است گاهی اوقات این تمرینات از بیرون خنده‌دار و حتی احمقانه به نظر رسند (مثل تمرینات پر)، اما بسیار کمک می‌کنند. به مرور توانایی آواز خواندنتان قوی‌تر می‌شود و به معنای واقعی کلمه احساس خواهید کرد که می توانید برای مدت زمان طولانی تری هم بخوانید.

تمرینات گرم کردن صدا یک اصل حیاتی برای هر خواننده است

شما قصد دویدن در ماراتن را ندارید، پس چرا برای آواز خواندن نیاز به گرم کردن دارید؟ درست همانطور که قبل از کلاس و تمرین وزنه‌برداری در باشگاه، عضلات خود را کش می‌دهید، تارهای صوتی شما نیز به گرم شدن قبل از تمرین نیاز دارند. حنجره‌ی شما در حین آواز خواندن کارهای زیادی انجام می‌دهد (مخصوصاً زمانی که آواز می آموزید)؛ بنابراین قبل از خواندن یک آهنگ، حدود 5 تا 10 دقیقه‌ای با تمرینات مشخص، صدای خود را گرم کنید.

چند راه برای گرم کردن صدا عبارتند از:

یک گام را در محدوده‌ی صوتی خود بخوانید، با تمرینات بالا رونده و معکوس آن صدای خود را گرم کنید. این کار را به آرامی و با سرعت کم انجام دهید و برای انجام تمرینات عجله نکنید. از نُت C شروع کنید و در محدوده‌ی صوتی خود، یک بار به سمت پایین و سپس بالا بروید.

زمزمه کردن(Humming) برای گرم کردن قبل از آواز خواندن خوب است. نفس بکشید و بخوانید “هاممم”. روی صدایی که از لب‌هایتان می آید تمرکز کنید. این آوا را با الگوهای آوازی مختلف تمرین کنید.

ماساژ عضلات فک نیز کمک می‌کند! کف دستان خود را بگیرید و زیر استخوان گونه و نزدیک فک خود قرار داده و در حین تمرینات آوازی ماساژ دهید.

تمرینات گرم کردن صدا

برای اجرای کوک و درست هر نُت تمرین کنید

راه‌های مختلفی برای تطبیق پیچ (زیر و بمی صدا) وجود دارد. یعنی زمانی که به یک نُت گوش می‌دهید و می‌توانید همان آن را با به درستی بخوانید. احتمالاً قبلاً شنیده‌اید که «نُت‌ درست را اجرا کن» یا «فالش نخوان». اگر به شما گفته شده است که «خارج هستید» یا «نُت درست را اجرا نمی‌کنید»، به این دلیل است که به اصطلاح مشکل کوک یا پیچ دارید. بیایید به نحوه رفع این مشکل بپردازیم.

اول از همه، تطبیق پیچ (زیر و بمی صدا)، ارتباط بین گوش و صدای شما را به هم وصل می‌کند. هنگامی که بتوانید گوش دهید و آنچه را که می‌شنوید مطابقت دهید، می‌توانید هر نت آهنگ را به درستی بخوانید.

همانطور که اشاره شد، راه‌های زیادی برای تمرین و رفع این مشکل وجود دارد. ابزاری مثل یک تیونر دیجیتال یا یک اپلیکیشن تیونر بسیار مفید هستند. با تنظیم تیونر روی نتی که شما راحت می‌خوانید؛ تیونر آن نت را با یک تیک ثابت یا صدای “بیپ” پخش می‌کند تا بتوانید نت را به درستی بشنوید. سپس یک ثانیه وقت بگذارید و نُت را در ذهن خود بشنوید. فرآیند “شنیدن” نت در سر شما “شنیدن” نامیده می‌شود که ابزار بسیار مفیدی برای آواز خواندن است. وقتی از نت مطمئن شدید، یک نفس عمیق بکشید و آن را بخوانید. تیونر را تماشا کنید تا ببینید نتی که می‌خوانید بالاتر یا پایین‌تر از نت اصلی است و بر اساس آن مجدد تلاش کنید تا به نت درست برسید.

و در نهایت، ضبط، ضبط، ضبط! ضبط صدای شما می‌تواند ترسناک و ناخوشایند باشد (و این در شروع کار طبیعی است). شنیدن صدای خود در رکوردر گوشی یا دستگاه ضبط کننده در واقع همان جنس صدایی است که دیگران از شما به هنگام صحبت و یا خواندن می‌شنوند، بنابراین مطمئن شوید که به آن عادت کرده و آن را دوست داشته باشید. ضبط به شما کمک می‌کند یک قدم به عقب بردارید و به صدای خود از منظری متفاوت گوش دهید. آن را امتحان کنید!

درک محدوده‌ی صوتی

برای مثال وقتی در حال خواندن یک آهنگ از ماریا کری هستید و او یک نُت بسیار بالا را می‌خواند و شما سعی می‌کنید همین کار را انجام دهید؛ نتیجه به نظر افتضاح می‌رسد! این اتفاق به این دلیل است که شاید شما نمی توانید آن نت‌های بالا را بخوانید و در واقع در محدوده‌ی صوتی شما نیست که مشکلی هم ندارد. هر کس دامنه صوتی متفاوتی دارد و در آن محدوده است که شما می‌توانید به راحتی و بدون آسیب رسیدن به حنجره‌تان بخوانید. هنگامی که نت‌های بلند ماریا کری را می‌خوانید؛ از منطقه راحت و محدوده‌ی صوتی و آوازی خود خارج شده‌اید.

درک محدوده صوتی شما بسیار مهم است. ممکن است فکر کنید که یک خواننده‌ی وحشتناک هستید، اما فقط  به صدای خود فشار آوردید و از محدودیت‌هایی که صدای شما  دارد فراتر رفته‌اید. البته که می‌توانید با تمرین کنید دامنه‌ی صدای خود را افزایش دهید، اما مطمئن شوید که در این مسیر قدم‌های کوچکی بردارید. به تارهای صوتی شما آسیب نرساند.

من همچنین پیشنهاد می‌کنم که کنترل دامنه صوتی خود را حفظ کنید. مطمئن شوید که کنترل کامل روی این موضوع دارید. سعی کنید به صدای خود زیاد فشار نیاورید، زیرا ممکن است در طولانی مدت، آسیب‌های وحشتناک و ناامیدکننده‌ای داشته باشید.

تمرین کنید که در طول صعود یا نزول در آهنگ هماهنگ بمانید. از گاه‌ها و تمرینات برای کار بر روی کنترل صدا استفاده کنید. همه‌ ما تمرین صعودی “do re mi” را می شناسیم، پس آن را امتحان کنید و به آن مسلط شوید.

محدوده‌ی صوتی

تا می‌توانید اعتماد به نفس به جا داشته باشید

ماه‌ها را صرف تمرین کرده‌اید و ساعت‌های بی‌پایانی را به رویای روزی که برای آواز خواندن به روی صحنه رفته‌اید، سپری کرده‌اید، پس با اطمینان این کار را انجام دهید. فهمیده‌اید که عاشق آواز خواندن هستید، اما احساس می‌کنید که هنوز برای برای اجرا روی صحنه حاضر نیستید. بنابراین، از جای کوچک‌تری شروع کنید. گروهی از دوستان را دور یک آتش دور هم جمع کنید و آهنگ مورد علاقه خود را بخوانید. با شریک زندگی خود یک آهنگ را در ماشین بگذارید و به او نشان دهید که چه چیزی بدست آورده اید! کارائوکه بخوانید! از قدم‌های کوچک شروع کنید تا اعتماد به نفس خود را ایجاد کنید. در این مسیر به این احساس خواهید رسید که اگر به زودی روی صحنه اجرا کنید هم اتفاق خیلی ترسناکی نخواهد بود!

تمرین مداوم معجزه می‌کند، بنابراین از صدای خود دلسرد یا ناامید نشوید، به‌ویژه زمانی که در حال یادگیری و تمرین صحیح آواز خواندن هستید. حتی بهترین خوانندگان هم، تمرینات آوازی روزانه‌ی خود را دارند، تمرینات تنفسی خود را تمرین می‌کنند و بارها و بارها ضبط می‌کنند.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *