7 نکته‌ی ضروری برای اجرای نت‌های بالا مانند کریستینا آگیلرا

 1. خانه
 2. خوانندگی
 3. جزئیات نویسنده
7 نکته‌ی ضروری برای اجرای نت‌های بالا مانند کریستینا آگیلرا

کریستینا آگیلرا، ستاره‌ی موسیقی پاپ، خواننده‌ی قدرتمندی است که می‌تواند نت‌های بالا را به خوبی اجرا کرده و برای مدت طولانی حفظ کند. در اینجا 7 نکته و تکنیک آوازخوانی وجود دارد که به شما کمک می‌کند خواننده‌ی بهتری شوید و اعتماد به نفس خواندن نت‌های بالا را مانند آگیلرا به دست آورید.

خواندن نت‌های بالا با کریستینا آگیلرا

نکته اول : محدوده صوتی خود را بشناسید

یکی از اولین قدم ها برای رسیدن به نت های بالا این است که بدانید صدای شما می تواند چه نت‌های بالایی را بخواند. هر فرد دارای دامنه‌ی آوازی است، معمولاً بین یک و نیم تا دو اکتاو، اگرچه خوانندگان حرفه‌ای معمولاً برای آواز خواندن فراتر از آن تا سه یا حتی چهار اکتاو آموزش می‌بینند. کلمه‌ای که برای محدوده‌ی نت‌های راحت در صدای شما به کار می‌رود “tessitura” است.

محدوده‌های صوتی رایج عبارتند از:

سوپرانو: حدوداً از «دو»ی وسط پیانو (C4) با فرکانس ۲۶۱ هرتز تا «لا»ی اکتاو پنجم (A5) با فرکانس ۸۸۰ هرتز

متزوسوپرانو: نت لای پایینِ «دو»ی وسط پیانو تا ۲ اکتاو بالاتر فرض می‌شود (A۳ تا A۵ اگر «دو»ی وسط را C۴ در نظر بگیریم)

کنترآلتو: حدود G3 تا D5

تِنور: نت «دو» (C3) تا نت «فا» (F4)

باریتون: حد فاصل «فا» دوم (F2) و چهارم (F4)

باس: از نت «می» (E2) تا «فا» (F4)

تارهای صوتی خود را گرم کنید

نکته دوم: تارهای صوتی خود را گرم کنید

مانند ورزشکاران، خوانندگان حرفه‌ای هم قبل از اجرا گرم می‌کنند. تارهای صوتی که شل و آزاد هستند راحت‌تر کشیده می‌شوند و نازک می‌شوند، به همین دلیل آن نت‌های بالا قابل اجرا می‌شوند. چند تمرین ساده برای گرم کردن صدا وجود دارد که می‌توانید قبل از خواندن نت‌های بالا انجام دهید که نتیجه را بهبود می‌بخشد.

 • با تمرینات تنفسی شروع کنید که به شما کمک می‌کند آرام شوید و تنش را کاهش دهید. در حالی که لب‌های خود را به آرامی بسته‌اید، از طریق بینی نفس عمیق بکشید، سپس نفس خود را در حالی که آرام زمزمه می‌کنید، رها کنید. این روش گرم کردن را تا زمانی که احساس کنید کنترل نفس خود را دارید تکرار کنید
 • تنش را با چرخاندن گردن خود از یک طرف به طرف دیگر کاهش دهید. همچنین می‌توانید فک و گردن خود را ماساژ دهید.
 • تمرینات صوتی گرم کردن نیز به زنده شدن تارهای صوتی شما کمک می کند. سعی کنید صداهای عمیق ایجاد کنید، با آواز خواندن یک نت واحد در گام، یا خواندن اکتاو آن تمرین کنید.
 • شروع به آواز خواندن از رنج و داینامیک عادی خود کنید و به آرامی به سمت بالا بروید. این کار تارهای صوتی شما را تمرین می‌دهد و به بلندتر و نازک شدن آنها کمک می‌کند.

نکته سوم: سلامت و بهداشت صدای خود را حفظ کنید

غذا و نوشیدنی تأثیر قابل توجهی بر سلامت صدای شما دارد که می تواند به عملکرد شما کمک کند یا به آن آسیب برساند.

 • به جای لذت بردن از نوشیدنی‌های سرد که می‌توانند تارهای صوتی را کوچک کنند، با نوشیدن آب گرم ساده یا با عسل یا چای گیاهی، گرما را در تارهای صوتی خود ایجاد کنید.
 • شیر و سایر محصولات لبنی بدن شما را وادار به تولید مخاط در اطراف تارهای صوتی می‌کند.
 • مصرف کافئین، آنتی هیستامین‌ها و الکل (از جمله دهان شویه) که منجر به کم آبی بدن می‌شود، محدود کنید.
 • مهمتر از همه، سیگار نکشید.

نکته چهارم: به شکل و ژست بدن خود توجه کنید

بهترین خوانندگان می‌دانند که وضعیت و فرم بدن شما در هنگام آواز خواندن، به اندازه‌ی تکنیک شما، برای اجرای نت‌های بالا بسیار مهم است.

 • هنگام آواز خواندن، با بالا نگه داشتن قفسه سینه و قرار دادن شانه‌ها به سمت پایین یا کمی به عقب، وضعیت بدنی خوبی داشته باشید.
 • حنجره‌ی خود را درگیر نگه دارید و بقیه‌ی قسمت‌های بدن خود را شل کنید، به خصوص دست‌ها و زانوها.
 • هنگام تلاش برای خواندن نت‌های بالاتر، ممکن است متوجه شوید که چانه‌ی خود را به سمت بیرون و بالا حرکت می‌دهید. این وضعیت می‌تواند تنش بیشتری را در گلو ایجاد کند و اجرای قدرتمند یک نت خاص را سخت‌تر کند. درعوض، سعی کنید چانه خود را موازی با زمین نگه دارید.

نکته پنجم: از هر سه نوع صدای خود استفاده کنید

سه رجیستر اصلی برای صدای شما در خوانندگی وجود دارد: صدای سینه، صدای سر و صدای میکس. هر یک از این تکنیک‌ها مزایایی برای آواز نت‌های بالا دارند.

صدای سینه: صدای سینه شما صدای صحبت کردن شماست. این صدا عمدتا از دیافراگم شما و تارهای صوتی ضخیم‌تر و کوتاه‌تر می‌آید. جایی که صدا قوی‌تر، واضح‌تر و کامل‌تر به نظر می‌رسد، و به همین دلیل اکثر خوانندگان بیشتر نت‌های خود را از آنجا می‌گیرند (نت‌های پایین). هنگام آواز خواندن یا صحبت با صدای قفسه سینه، لرزشی را در قسمت بالای سینه خود احساس خواهید کرد. خواندن نت‌های بالا با صدای سینه‌تان «belting» نامیده می‌شود و راهی برای تامین قدرت آن است که صدایی کامل‌تر به آن‌ می‌دهد.

صدای سر: که بخشی از آن به عنوان فالستو نیز شناخته می شود، صدای آواز شما از تارهای صوتی طولانی‌تر و نازک‌تری استفاده می‌کند که رسیدن به محدوده‌ی بالاتر را آسان‌تر می‌کند. سعی کنید با صدای بلند و جیغ مانند میکی موس صحبت کنید. آیا لرزش را در پشت گردن خود احساس می کنید؟ این فالستوی شماست. بسیاری از خوانندگان مرد به ویژه برای فالستوهای خود شناخته شده‌اند. جاستین تیمبرلیک یک فالستوی معروف دارد که از آن در آهنگ هایی مانند “Cry Me a River” استفاده می‌کند و آدام لوین از گروه Maroon 5 به خاطر فالستوی خود در “She Will Be Loved” شناخته شده است.

صدای میکس: صدای میکس یا مختلط راهی برای آواز خواندن است که هم از صدای سینه و هم از صدای سر استفاده می‌کند: صدای سر به شما امکان می‌دهد به نت‌های بالاتر برسید، در حالی که صدای سینه، قدرت را در اجرای نت‌های پایین فراهم می‌کند. آواز خواندن در این ناحیه از سینه و گلو می‌تواند کنترل بهتری بر صدا و نت‌هایی که می توانید بخوانید فراهم کند.

از هر سه نوع صدای خود استفاده کنید

نکته ششم: دومین نت بالا (Highest Note) را هدف بگیرید

مانند هر نوع اجرا، آواز خواندن یک جنگ روانی است و هدف گرفتن واجرای بالاترین نت در کارنامه‌ی شما می‌تواند دلهره آور باشد. اگر با تردید به یک نت بالا نزدیک شوید بعید است که آن را به طور درست بخوانید.

نکته هفتم: تمرین، تمرین، تمرین

توانایی آواز خواندن نت‌های بالا به ندرت به طور طبیعی اتفاق می‌افتد: این کار به آموزش مداوم آواز، حتی برای خوانندگان معروف و حرفه‌ای نیاز دارد. علاوه بر نکات خوانندگی که در بالا گفته شد، یک برنامه‌ی روزانه آواز به شما کمک می‌کند از یک خواننده‌ی خوب به یک خواننده‌ی عالی تبدیل شوید. اگر به کمک نیاز دارید، آموزش آواز خواندن را از یک مربی مجرب یاد بگیرید. خوانندگان حرفه‌ای مدام تمرین می‌کنند تا بهتر بخوانند و نت‌های بلند خود را به خوبی تنظیم کنند. صرف زمان و اختصاص دادن به تمرین، تارهای صوتی شما را آموزش می‌دهد تا بتوانید با قدرت و دقت بیشتری اجرا کنید.

افشین سرمدی

نویسنده از: -0001/11/30

دیدگاه خود را بنویسید