ترانه‌سرایی

ترانه‌سرایی چیست؟ چگونه ترانه‌سرا شویم؟

ترانه‌سراها ترانه می‌نویسند. ساده به نظر می‌رسد؟ درست است، ترانه‌سراها در واقع آهنگ می‌نویسند. اما این کمی پیچیده‌تر از این است. ترانه‌سرایان واقعاً در صنعت موسیقی امروزی چه می‌کنند؟ و مهمتر از آن، قبل از استخدام یا همکاری با یک ترانه‌سرا، چه چیزهایی باید بدانید؟ در این مقاله به همه چیزهایی که باید در مورد ترانه‌سراها بدانید، از جمله اینکه آنها چه کسانی هستند، چه کاری انجام می‌دهند و چگونه یک ترانه‌سرا یا سانگ‌رایتر را پیدا کنید، می‌پردازیم.

ترانه‌سراها چه کسانی هستند؟

ترانه‌سراها چه کسانی هستند؟

ترانه‌سرا می‌تواند یک نوازنده‌ی حرفه‌ای باشد که آهنگسازی هم می‌کند، متن ترانه می‌نویسد و برای آن ملودی می‌سازد. ترانه‌سرایی می‌تواند شامل نوشتن اشعار، ملودی‌ها یا کل یک آهنگ باشد. ترانه‌سراها معمولاً در یک جنبه خاص از نوشتن تخصص دارند و در آن زمینه با خواننده و آهنگساز همکاری می‌کنند. به عنوان مثال: یک ترانه‌سرا ممکن است با ترانه سرای دیگری که عمدتاً آهنگساز هم هست برای ایجاد یک آهنگ کامل همکاری کند.

ترانه‌سرا چه کار می‌کند؟

ترانه‌سراها با این امید که آهنگ‌هایشان توسط هنرمندان حرفه‌ای و بزرگ‌ ضبط شود، ترانه و ملودی‌های خود را برای هنرمندان دیگر خلق می‌کنند. آهنگ‌هایی که ترانه‌سرایان ایجاد می‌کنند معمولاً به‌عنوان دمو، جهت واگذاری و فروش برای خواننده‌ها، تهیه‌کنندگان، پرودیوسرها، آهنگسازان ضبط می‌شود. اگر آهنگی انتخاب شود، آن آهنگ توسط آرتیست و یا یک گروه موسیقی با در نظر گرفتن حقوق ترانه‌سرا، ضبط می شود. ترانه‌سراها معمولاً در سبک و ژانر خاصی از محتوا و موضوع ترانه تمرکز می‌کنند.

انواع ترانه‌سرا

شاعران یا لیریک‌نویس‌ها: ترانه‌سراهایی که اشعار یا کلمات را برای یک ملودی و یا بر روی وزن عروضی (در ایران) می‌نویسند. این نوع از ترانه‌سراها ممکن است همزمان با یک آهنگساز روی موسیقی کار کنند یا برای آهنگ‌هایی که قبلاً ساخته شده‌اند، شعر بنویسند.

تاپلاینرها (Topliners):  نوعی از ترانه‌سراها هستند که عناصر موسیقی خاصی را به آهنگی که تا حدی کامل شده است اضافه می‌کنند. تاپلاینرها ممکن است قلاب‌ (Hook)، ملودی‌ وکال یا سایر عناصر آوازی را برای یک آهنگ یا بستر موسیقی موجود فراهم کنند.

بیت ساز (Beatmaker): بیت‌سازها که آهنگ‌ها را می‌سازند و سپس جزئیات بیشتری را از انواع ترانه‌سراها مانند شاعران یا تاپلینرها دریافت می‌کنند. سازندگان بیت اغلب درام، سازهای کوبه‌ای، بِیس و گاهی اوقات عناصر ملودیک مانند سینت یا گیتار را برای ایجاد ترکیبی که بتوان بر روی آن ترانه و ملودی ساخت، آماده می‌کنند.سپس این بیت‌ها و آهنگ‌ها را برای چندین ترانه‌سرا ارسال می‌کنند تا فرد مناسب را برای همکاری پیدا کنند.

آهنگساز: آهنگسازان معمولاً وظیفه دارند بخش‌های بزرگ‌تری از یک آهنگ را ایجاد کنند، مانند یک قطعه‌ی کامل یا بخش‌هایی برای چندین ساز که می‌تواند شامل ملودی، قلاب‌ها، لیدها و کامپوزیشن کلی باشد. آهنگسازان گاهی اوقات با ترانه سرایان دیگر مانند تاپلینرها یا شاعران همکار می‌شوند تا ایده‌های ملودیک و موسیقایی یا آهنگ‌هایی را که قبلاً ساخته‌اند، کامل کنند.

استخدام یک ترانه‌سرا

مزایای استخدام یک ترانه‌سرا

بزرگترین مزیت استخدام یک ترانه‌سرا، توانایی اضافه کردن تخصص جدید به پروژه شما است. به کارگیری یک ترانه‌سرا به شما این امکان را می‌دهد که به جای اینکه مجبور باشید همه‌ی کارها را خودتان انجام دهید، روی کاری که بهترین هستید تمرکز کنید. به عنوان مثال: اگر خواننده‌ای با استعداد هستید اما با نوشتن و آهنگسازی مشکل دارید، استخدام ترانه‌سرا و سانگرایتر به شما کمک می‌کند تا در آن بخش نتیجه‌ی بهتری بگیرید. مانند استخدام یک مهندس میکس یا مسترینگ، کمک یک ترانه‌سرا نیز پروژه‌ی موسیقی شما را به مسیرهای جدیدی می‌برد و به شما این قابلیت را می‌دهد تا ایده‌های کوچکتر را به آهنگ‌های کامل تبدیل کنید. علاوه بر این، کار با دیگر ترانه‌سراها شبکه‌‌ی ارتباطی شما را رشد می‌دهد و به شما کمک می‌کند روابط مشترکی ایجاد کنید که می‌تواند در آینده فراتر از یک پروژه واحد ادامه یابد.

چگونه یک ترانه‌سرا را پیدا و استخدام کنیم

اگر یک ترانه‌سرا باشید که به دنبال همکاری هستید یا خواننده و آهنگسازی که به دنبال استخدام یک ترانه‌سرا هستید، یکی از راههای ارتباط با دیگران از طریق پلتفرم آنلاین هم‌سانگ است. به خصوص که امروزه صنعت ترانه‌سرایی گسترده‌تر شده و از نوع گذشته تغییر شکل داده است.

چگونه ترانه‌سرا شویم

ترانه‌سرا شدن تا حد زیادی به شبکه‌سازی، اشتراک‌گذاری موسیقی و ساخت ارتباط با ژانرهای موسیقی که می‌خواهید بسازید بستگی دارد. شما باید در زمینه‌ی نحوه به اشتراک گذاری دموهای خود و ایجاد روابط خوب با مشتریان حرفه‌ای شوید.

ترانه‌سراها تعداد زیادی دمو را نوشته و ضبط می‌کنند که ممکن است در ژانرها، رویکردها یا سبک‌های مختلف باشد. بنابراین شما باید پیوسته در حال نوشتن ترانه و ملودی در فضاها و ژانرهای مختلف باشید.

به دنبال همکاری‌هایی باشید که بتوانید با آنها روابط کاری محکمی ایجاد کنید و مطمئن شوید که توانایی‌های خود را به حداکثر می‌رسانید.

هم‌سانگ یک پلتفرم آنلاین و یک راه ارتباطی خوب بین ترانه‌سرا، خواننده و آهنگساز است؛ برای دریافت اطلاعات بیشتر و شروع همکاری اینجا کلیک کنید.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *